شرکت به عنوان یک شخص حقوقی تعریف می شود که توسط یک یا چند نفر برای کسب سود، ارائه محصولات یا خدمات تاسیس شده است. بسته به هدف تاسیس، تفاوت سبک مدیریت و محصول/خدمت، انواع مختلفی از شرکت ها وجود دارد.

در این مقاله به تفاوت ها و مزایای شرکت های خصوصی، سهامی و محدود پرداختیم. بنابراین، تفاوت بین این شرکت ها چیست؟ کدام شرکت در چه شرایطی مزیت ارائه می کند؟

ثبت شرکت در ترکیه با مالتین

شرکت های انحصاری

شرکت های انفرادی می توانند توسط یک نفر یا بیش از یک نفر ایجاد شوند. شرکت علاوه بر داشتن شخصیت حقوقی، مسئولیت نامحدودی در قبال شرکا دارد. انتقال مشارکت این شرکت که برای دستیابی به منافع مشترک اقتصادی ایجاد شده است، فرآیند دشواری است. زیرا سهم الشرکه قابل انتقال و فروش به افراد دیگر نیست مگر اینکه همه شرکاء موافقت خود را اعلام کنند. شرکای شرکت با تمام دارایی خود مسئول قروض شرکت هستند. شرکت مالیات دهنده نیست، شرکای آن مالیات دهندگان بر درآمد هستند.

شرکت های خصوصی بر اساس قانون تجارت ترکیه (TTK) به سه دسته تقسیم می شوند:

  1. شرکت با مسئولیت محدود معمولی
  2. شرکت معمولی
  3. شرکت جمعی

شرکت مسئولیت محدود  یا لیمیتد چیست ؟

شرکت با مسئولیت محدود ( Limited ) که نوعی شرکت است که توسط یک یا چند شخص حقیقی یا حقوقی به نام تجاری تأسیس می شود دارای سرمایه پایه معینی است ولی این سرمایه از مجموع سهام سرمایه اصلی تشکیل می شود. شرکا در قبال بدهی های شرکت مسئولیتی ندارند. آنها فقط مسئول میزان سرمایه ای هستند که تعهد کرده اند.

نوع شرکت با مسئولیت محدود برای هر هدف و موضوع اقتصادی که منع قانونی نداشته باشد می تواند تأسیس شود. شرکت های محدود نمی توانند سهام و اوراق قرضه صادر کنند. سرمایه به جای سهام به سهام تقسیم می شود. خود شرکت مالیات دهنده و پرداخت کننده مالیات شرکت است. تعداد شرکا نمی تواند بیش از 50 نفر باشد و سرمایه اصلی باید حداقل 10000 لیر باشد.

ارتباط با مالتین


شرکت آنوینم یا سهامی
 چیست ؟

نوع شرکتی است که برای انجام فعالیت های مهم اقتصادی مناسب ترین است. در برخی از فعالیت های تجاری، تأسیس شرکت سهامی الزامی است.

به عنوان نمونه ای از این موارد؛ شرکت های بانکی، بیمه و لیزینگ مالی قابل واگذاری است. به نام تجاری شرکت سهامی AO (سهام شراکتی) یا A.Ş. ( سهامی شرکتی ) الزامی است. طبق قانون تجارت ترکیه، یک شرکت سهامی می تواند سهامی عام شود یا اوراق بدهی به منظور افزایش سرمایه منتشر کند. شرکا هیچ تعهد پرداخت اضافی ندارند. فقط با سهام سرمایه ای که تعهد کرده اند در مقابل شرکت مسئول هستند.

مسئولیت شرکت در قبال اشخاص ثالث محدود به وجود شرکت است. مسئولیت شرکای شرکت در قبال اشخاص ثالث محدود به میزان سرمایه ای است که در اختیار شرکت قرار داده اند. سرمایه اصلی شرکت تعیین و به سهام مساوی تقسیم می شود. تعداد شرکا باید حداقل 1 شخص حقیقی یا حقوقی و سرمایه اصلی حداقل 50000 لیر باشد.

تبصره تكميلي: شركتهاي تجارت الكترونيكي و فاكتورينگ مي توانند به صورت شركت سرمايه اي اعم از سهامي و بامسئوليت محدود و يا به صورت سهامي خاص تشكيل شوند.

تفاوت شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود

  • تفاوت بین شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی از نظر تعداد شرکا، مسئولیت شرکا و نقل و انتقال سهام ناشی می شود.
  • در حالی که در شرکت های سهامی محدودیتی برای تعداد شرکا وجود ندارد، تعداد شرکا در شرکت های با مسئولیت محدود می تواند تا 50 نفر باشد.
  • در حالی که شرکای شرکت پس از پرداخت بدهی سرمایه خود در A.Ş مسئولیتی در قبال بدهی های عمومی ندارند، شرکای شرکت با نسبت سرمایه ای که متعهد شده اند در قبال بدهی های عمومی مانند حق بیمه SGK و بدهی مالیاتی مسئول هستند.
  • انتقال سهم در یک فرآیند دشوارتر در LTD نسبت به A.Ş. صورت می گیرد. در حالی که نقل و انتقال سهام در شرکت های با مسئولیت محدود با حضور سردفتر انجام می شود، قرارداد انتقال سهام در شرکت های سهامی برای انجام معامله کافی است.

کدام نوع شرکت سودمند است؟

اول از همه، شرکت های تجاری در ترکیه بسته به اینکه شخصیت حقوقی داشته باشند یا نه، متفاوت هستند. این نوع شرکت ها علاوه بر شخصیت حقوقی بودن شرکت های انفرادی، سهامی و با مسئولیت محدود، تفاوت های مهمی نیز دارند.

اولین مورد از این تفاوت ها؛ در حالی که شرکای شرکت انحصاری با تمام دارایی خود مسئول قروض شرکت هستند، در شرکت های سهامی محدود و سهامی خود شرکت مسئول دارایی ها و بدهی های خود است.

شرکت های انحصاری؛ آن‌ها شرکت‌هایی هستند که به راحتی راه‌اندازی می‌شوند، به راحتی بسته می‌شوند و در مقایسه با سایرین هزینه‌های تاسیس کمتری دارند.

از نظر افراد و سرمایه گذارانی که می خواهند صاحب یک شرکت شوند، بسته به ریسک تجاری و حجم تجارت، سودمندترین نوع شرکت را می توان شرکت سهامی خاص یا آنونیم نامید . با این حال، اگر در مرحله اولیه هستید و قصد دارید ایده خود را، هرچند در مقیاس کوچک، فعال کنید و از مزایای مالیاتی بهره مند شوید، یک شرکت انفرادی شروع درستی خواهد بود.

کدام نوع شرکت را انتخاب کنیم؟ شرکت سهامی شرکت محدود
حداقل سرمایه 50000 تومان ₺ 10000
تعداد شرکا حداقل 1 – حداکثر 500 حداقل 1 – حداکثر 50
انتقال سهام اوراق قرضه و برگزاری جلسه محضری است، مشروط به ثبت در نوتر
مزایا مالیاتی 2 سال پس از تاسیس، مزیت مالیاتی وجود دارد. هیچ مزیت مالیاتی وجود ندارد.
مسئولیت مشارکت هیئت مدیره شرکا
نیاز وکیل زمانی که مبلغ سرمایه از 250000 لیر تجاوز کند اجباری است. هیچ الزامی برای داشتن وکیل وجود ندارد.